Milletvekilimiz Dr. İlhami Özcan AYGUN’un Kuruluş mesajı  
08.09.2021
61
Yazı Boyutu: A- A+

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir partidir.

 

Cumhuriyet Halk Partisi, kurulduğu günden bu yana çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi olmuştur.

 

“Benim iki büyük eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir” diyen Atamız, ülkeyi uzun süren savaşların ardından çağdaş bir ülkeye dönüştürmeyi amaçlamıştır.

Atatürk’ün Cumhuriyet rejimini getirirken söylediği gibi “Türkiye’de tüm gelişmeler Cumhuriyet’e göre olacaktır. Türkiye’de bugün olduğu gibi ileride de daha demokratik bir Cumhuriyet kurulacak ve bu Cumhuriyet hiçbir suretle Batı Cumhuriyet ilkelerinden farklı olmayacaktır.”

 

Atamızın ışığında yol alan CHP olarak ana hedefimiz Cumhuriyet rejimini daha ileri ve demokratik laiklik çizgisine evrimleştirmektir. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk devrimlerinin, bağımsızlığın, laikliğin ve aydınlığın partisidir. Cumhuriyetimizi yeniden ayağa kaldırmak ve parlamenter sisteme dönmek; demokrasiyi, liyakati ve hukukun egemenliğini esas almak üzere yürüdüğümüz bu zor yolda hepimize tarihi görevler düşüyor.

 

Liyakat, laiklik, güçler ayrılığı ve hukukun üstünlüğü, çağdaş ve demokratik bir Türkiye ancak Cumhuriyet Halk Partisi ile mümkündür.

 

Umut meşalesini daima taşıyarak var gücümüzle mücadele edecek ve bu yolsuzluklarla örülmüş tek adam rejimine son vereceğiz.

 

TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’ndaki görevim çerçevesinde şehir dışındaki incelemelerimiz nedeniyle partimizin etkinliklerine katılamayacağımı üzülerek belirtirim.

Tüm yol arkadaşlarıma bu meşakkatli yolda başarılar dilerim. Cumhuriyet Halk Parti’mizin 98. yılı kutlu olsun.

 

Saygılarımla

 Dr. İlhami Özcan AYGUN

 CHP Tekirdağ Milletvekili