CHP TEKİRDAĞ KADIN KOLU BAŞKANI 24KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI MESAJI  
24.11.2018
646
Yazı Boyutu: A- A+

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

Kutlu olsun büyük gün, sevgili öğretmenim,bilgili eğitmenim,

Başöğretmen Atatürk’ün,öğrencisi bizleriz,

Şaşmayız yolumuzdan, hep Ata’yı izleriz…

İlim irfan yolunun, anahtarı sizdedir,

Baş öğretmen istedi, icraatı bizdedir…

Açtığıi bilgi yolu, Aydınlığa uzanır,

Bilgiyle kucaklaşan , kaybetmez hep kazanır…

Uygarlığa koşmanın, tek yolu okumaktır,

İlim irfan yolunda, bir kilim dokumaktır.

Bugün 24 Kasım, öğretmenim günündür.

Evet,

Bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 de Millet Mektepleri Başöğretmeni ünvanını  aldığı gündür. Bugün, Atatürk’ün 100.doğum yıldönümü olan 1981 den beri öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun.

Sadece bu vesile ile öğretmenlerimizi hatırlamak ve hatırlatmak her şeyden önce onların emeğine saygısızlık olur.

29 Ekim 1923 tarihini başlangıç olarak alırsak , Cumhuriyet sonrası devrimler sürecinin en köklü, en anlamlı dönüşümlerinden birisi de 1 Kasım 1928 tarihli 1353 sayılı yasa ile Arap Alfabesinden Latin Alfabesine geçişi sağlayan harf devrimidir.Toplumun çağdaş uygarlık yolunda ilerlemesinin önünde engel olan bağnaz kurum ve uygulamaların ortadan kaldırılması sürecinde Alfabe devriminin özel anlamı vardır. Bu devrim bir uygarlık tercihidir.

Atatürk’ün gerçek bir halk önderi olarak toplumun tüm kesimlerine yazı tahtası önünde yeni harfleri öğretmesi, Kurtuluş Zaferinin yetenekli komutanı olduğu kadar sivil yaşamda da bir halk önderi, bir öğretmen olduğunu göstermektedir. Her yaştan,her kesimden halkın Millet Mektepleri ile yeni harflerle tanışması, okuryazar olması için Başöğretmen olarak çalışmalarının önünde olmuştur. Millet Mekteplerinin amacı insanımızı kul olmaktan, tebaa olmaktan kurtarıp özgür yurttaşlar olmanın bilincine erecek insanları yetiştirmektir.

Öğrencilerine vatan sevgisini, doğruyu, dürüstlüğü ,hoşgörüyü ve diğer önemli değerleri öğreten öğretmenlerdir.Toplumumuzdaki her birey onların eseridir.Öğretmenlerin, öğrencilerine genel bilgi ve kültürün yanında ahlaki değerlerinin gelişmesinde ,onların sosyalleşmesinde üstlendiği görev çok önemlidir.

Ürünü insan olan ve insanlık tarihinin en önemli mesleği olduğunu düşündüğümüz öğretmenlik aslında ülkemizin geleceğidir.Eğitim sorunlarını çözememiş ve eğitime gereken önemi vermeyen ulusların  bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir.Ulusal kalkınmanın temeli eğitimden geçmektedir.Eğitimin bilimsel metotlarla yapılması gerekmektedir.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni Türkiye’nin yaratılmasında öğretmenlerebüyük görevler düştüğü inancıyla söylediği; “Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir”, “Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür.” sözlerinde de açıkça görüldüğü gibi çok büyük mücadeleler ve çok büyük acılar ile kazandığımız Ulusal Kurtuluş Savaşının kazanımları ancak “ Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller “ ile korunabilir.

Bu vesile ile başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi saygı,minnet ve rahmetle anar, görevde olan ve olacak olan tüm öğretmen ve öğretmen adaylarının gününü kutlar,görevlerinde başarılar dileriz.

                                                       Nurten YONTAR

                                       CHP Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı