CHP TEKİRDAĞ İL KADIN KOLLARI BAŞKANI NURTEN YONTAR 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI  
08.03.2019
586
Yazı Boyutu: A- A+

SEVGİLİ KADIN  DOSTLARIM,

 

8 MART EMEKÇİ KADINLARI ANMA HAFTASI DOLAYISIYLA CHP TEKİRDAĞ KADIN KOLLARI OLARAK DÜZENLEMİŞ OLDUĞUMUZ KONFERANSIMIZA HOŞGELDİNİZ.

KADINLARIN ERKEKLERLE EŞİT HAKLARA SAHİP OLMASI İÇİN VERDİĞİ MÜCADELE 8 MART 1857 YILINDA BAŞLAR. O GÜN NEWYORK DA 40.000 KADIN DOKUMA İŞÇİSİNİN DAHA İYİ ÇALIŞMA KOŞULLARI İSTEMLERİYLE  YAPTIKLARI GENEL GREV HER ZAMANKİ GİBİ POLİSİN SALDIRISIYLA SONUÇLANMIŞ, KAPATILDIKLARI FABRİKADA ÇIKAN YANGINDA, KADINLARIN KAÇAMAMALARI İÇİN KONAN BARİKATLARI AŞAMAYAN  129 KADIN İŞÇİ YANGINDA CAN VERMİŞ.

BU OLAYDAN 53 YIL SONRA 26 -27 AĞUSTOS 1910 DA DANİMARKANIN KOPENHAG KENTİNDE TOPLANAN   II.ENTERNASYONALE BAĞLI SOSYALİST KADINLAR 8 MARTIN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ OLMASINI ÖNERMİŞ VE OY BİRLİĞİ İLE KABUL ETMİŞLER.

KADINLARIN HAKLARININ KAZANILMASI, İYİLEŞTİRİLMESİ , VAHŞİ KAİPATİLST SÖMÜRÜYE BAŞKALDIRMAK VE DÜNYA BARIŞININ KORUNMASI İÇİN 1921 YILINDAN İTİBAREN HER YIL 8 MART’LAR “ DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ” OLARAK ANILMAYA BAŞLANDI.

8 MARTLAR DÜNYANIN HER YERİNDE , KADININMÜCADELE, ÖZGÜRLEŞME,DAYANIŞMA,ÖRGÜTLENME  VE EŞİT YAŞAM HAKKI İÇİN MÜCADELE GÜNLERİNİN SİMGESİDİR.

ANCAK ÜLKEMİZDE YAŞAYAN KADINLARIN DURUMU BİRAZ FARKLIDIR.

ÖNEMLİ BİR KISMINA GÖRE KADIN OLMAK, AYRIMCILIKLA, ŞİDDETLE, ACIYLA, TACİZLE, TECAVÜZLE  VE ÖLÜMLE İÇ İÇE YAŞAMAK DEMEK.TÜRKİYEDE BİRÇOK YERDE KADINA ŞİDDET HALA MEŞRU GÖRÜLÜYOR.

MUSTAFA KEMAL”MİLLETİMİZ GÜÇLÜ BİR MİLLET OLMAYA AZMETMİŞTİR. BUNUN GEREKLERİNDEN BİRİ DE KADINLARIMIZIN HER KONUDA YÜKSELMESİNİ SAĞLAMAKTIR. BUNDAN DOLAYI KADINLARIMIZ İLİM VE FEN SAHİBİ OLACAKLAR VE ERKEKLERİN GEÇTİKLERİ BÜTÜN ÖĞRETİM BASAMAKLARINDAN GEÇECEKLERDİR” DEMİŞTİR. T ÜRK KADININA GEREKEN DEĞERİ VERMİŞ VE KADINLARIN MEDENİ VE SİYASİ HAKLARA KAVUŞMASI ,  SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ TANINMASI GİBİ ÖNEMLİ HAKLARA KAVUŞMASINI SAĞLAMIŞTIR.

BUGÜN KAZANDIĞIMIZ KADIN HAKLARINIYILLAR ÖNCESİNDEN BİZLERE SAĞLAYAN CUMHURİYETİMİZİN  VE PARTİMİZİN KURUCUSU M.KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINI  TEKİRDAĞ KADINLARI OLARAK SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ.

KADIN TOPLUMUN İÇİNDEYSE O TOPLUM MEDENİDİR.

KADIN TOPLUMUN İÇİNDEYSE O TOPLUM İLERİDİR.

KADIN TOPLUMUN İÇİNDEYSE O TOPLUM ÜRETKENDİR.

 

ARTIK UĞRUNA GÜN DÜZENLENEN KADINLAR, İSTİSMAR EDİLDİKLERİNİN, KENDİ KİŞİLİKLERİNİN VE EMEKLERİNİN DEĞERLERİNİN FARKINA VARMALILAR. SİYASAL VE TOPLUMSAL TALEPLERİ İÇİN MÜCADELELERİNDEN VAZGEÇMEMELERİ,ŞİMDİYE KADAR EDİNDİKLERİ KAZANIMLARINI YİTİRMEMELERİ GEREKTİĞİNİN BİLİNCİNEVARMALILAR. SADECE BİR GÜN ÇİÇEK VERİLİP SEVİNDİRİLEN KADIN DEĞİL, MÜCADELECİ KADIN OLMAK ZORUNDALAR.

CİNSEL VE SINIFSAL SÖMÜRÜYE  SON VERMEK ADINA, SAVAŞSIZ BARIŞ DOLU  YAŞANABİLİR BİR DÜNYA YARATMAK ADINA, EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ ADINA , EMEĞİN DEĞERİNİN KATLANMASI TALEBİMLE, KADINLARIMIZIN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLARIM.

SAYGILARIMLA,

CHP İL KADIN KOLU BAŞKANI

NURTEN YONTAR