CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın “9 Eylül Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kuruluşunun 98. Yıl Dönümü” mesajı  
08.09.2021
58
Yazı Boyutu: A- A+
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın “9 Eylül Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kuruluşunun 98. Yıl Dönümü” mesajı

 

09 Eylül 2021

 

Bu yıl bir kez daha, iki büyük günün yıl dönümünü birlikte kutluyoruz.

Bundan 99 yıl önce, 9 Eylül 1922’de, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kumandasındaki ordularımız, İzmir’i düşman işgalinden kurtardı. Bir yıl sonra, 9 Eylül 1923’te, Atamızın “Cumhuriyetle beraber iki büyük eserimden biridir” dediği Cumhuriyet Halk Partisi kuruldu.

Cumhuriyet Halk Partisi, Kuvvayımilliye’den, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nden neşet etmiş ve tohumları, bu topraklara resmi kuruluşundan yıllar önce, Kurtuluş Savaşı meydanlarında atılmıştır. Partimizin ilk Kurultayı, milli sınırlar içinde vatanın bölünmez bir bütün olduğunun, manda ve himayenin asla kabul edilmeyeceğinin dünyaya haykırıldığı Sivas Kongresi’dir. Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül verenler, bu onurlu mirasın sahipleridir.

Cumhuriyet Halk Partisi sadece kurtuluşun partisi değildir. Güçlü kökleriyle bir asır boyunca en sert rüzgârlara karşı duran CHP, ülkemizi üç büyük devrimle; Cumhuriyetle, çok partili hayatla ve sosyal demokrasiyle tanıştıran parti olmuştur.

Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında da CHP, ülkemizde hakkı, hukuku ve adaleti yeniden ayağa kaldıracak,  refah dolu ve aydınlık bir geleceği, bu ülkeyi sevmek ortak paydasında birleştiğimiz tüm vatandaşlarımızla birlikte kuracaktır.

Büyük Önderimizin mirası sorumluluğumuz, sözleri pusulamızdır: “Umutsuz durumlar, yoktur. Umutsuz insanlar vardır. Ben asla umudumu yitirmedim.”

Şimdi tan vaktidir. Milletimiz için gün yeniden doğmakta, asırlık çınarın taze filizleriyle, umutlar yeniden yeşermektedir.

Bu düşüncelerle, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. ve Cumhuriyet Halk Partimizin kuruluşunun 98. yıldönümünü kutluyor, partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları bizlere vatan kılmak için canını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi bir kere daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Faik Öztrak

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü

Tekirdağ Milletvekili