CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” mesajı  
17.05.2021
118
Yazı Boyutu: A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” mesajı

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919, yokluklar içinde bir milletin, yedi düvele karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın çoban ateşinin yakıldığı gündür. 19 Mayıs, kurtuluşu emperyalistlerin kucağında ve himayesinde değil, milletin tertemiz sinesinde arayanların “Ya istiklal, ya ölüm!” diyerek harekete geçtiği gündür.

Ulusumuzun emperyalizme karşı verdiği büyük mücadele, ezilen tüm uluslar için bir yol haritası olmuştur. Bu anlamda 19 Mayıs, sadece milletimiz için değil, dünyadaki tüm mazlum uluslar için bir dönüm noktasıdır.  Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet Halk Partimizin kurucusu Büyük Atatürk, partimizin 4. Büyük Kurultayı’nı açış konuşmasında bu mücadele sürecini şöyle anlatmaktadır:

“Uçurum kenarında yıkık bir ülke… Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar… Yıllarca süren savaş… Ondan sonra, içeride ve dışarıda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni sosyete, yeni devlet… Ve bunları başarmak için aralıksız devrimler… İşte Türk genel devriminin bir kısa deyimi…”

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucuları, emperyalizme karşı milli mücadeleyi bir aynı zamanda medeniyet mücadelesi olarak görmüştür. Bu kutlu mücadelenin başlangıç tarihi olan 19 Mayıs’ı gençlere bayram olarak ithaf etmişlerdir. Bu, kurucu babaların ülkenin gençlerine duydukları güvenin göstergesidir.

Buna karşın, günümüzde ülkemizin en önemli göreceli üstünlüklerinden biri olan genç nüfus üretime yeterince katılamamaktadır.  Ülkemizde her dört gençten biri işsizdir. Her on gençten üçü, ne bir işte çalışmakta ne de okumaktadır. Türkiye, üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü üyesi ülkeler arasında, bu durumdaki gençlerin oranının en yüksek olduğu ülkedir. Taşı sıksa suyunu çıkaracak gençlerimiz, evde oturup ailelerinin eline bakmaktadır. Mevcut hükümetin yaptığı hatalar, niteliksiz eğitim, yeni iş imkanlarının yaratılamaması, gençlerimizi işsizliğin ve yoksulluğun kucağına itmektedir.

Oysa Türkiye, gençlerine başka ülkelerdeki akranları kadar çalışıp üretecek eğitimi verebilecek, iş ve aş sunabilecek potansiyeli olan bir ülkedir. Sorunlar büyüktür ama çözümsüz değildir. Türkiye, “yeni kurumlar”, “yeni kurallar” ve bunları hayata geçirecek “yeni kadrolarla” tüm sorunların üstesinden gelebilir. Cumhuriyetin İkinci Yüzyılında, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, demokrasiyi ve hukuk devletini yeniden ayağa kaldırabilir, hep birlikte çalışarak ülkemizi gençlerin geleceğe yeniden umutla baktığı bir ülkeye çevirebiliriz. 

Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları bize vatan kılmak için canlarını ortaya koyan tüm kahramanlarımızı bir kere daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Faik Öztrak

Tekirdağ Milletvekili

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü