23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN.  
23.04.2021
201
Yazı Boyutu: A- A+

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN..

19  Mayıs 1919’da başlatılan İstiklal Savaşımızın resmi idaresinin yapıldığı Milli Meclisin kuruluşunun ve 1922 de Hakimiyeti Milli Bayramı, 1927 de Atatürk’ün himayesinde Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmış, 1929 da 23-30 Nisan Çocuk Haftası olarak kutlanmış (Unesco, çocuk yılı ilan etti),1981 de, Milli Güvenlik Konseyi kararı ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya devam edilen ve ilelebet kutlanacak  101nci yılını idrak ettiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı, dünya da ilk defa çocuklara armağan edilen bir ulusal bayramdır.

                Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çocuklara 23 Nisan’ ı armağan etmekle kalmamış, daha sonra da çocuklara yönelik birçok uygulamalar yapmış, kanunlar çıkarmıştır. Bunların başında da çocuklarımızın gelecekte kendilerine güveni olan, sorumluluk yüklenebilen kararlar alabilen birer birey olabilmeleri için çağdaş eğitim almalarının önünü açmıştır.

                Babaları, beş cephede yedi düvelle savaşmış, anaları kağnılarla cepheye mermi taşımış, düşmanla savaşmış, destanlar yazmış bu çocuklar da Ata’larının kendilerine armağan ettiği bu Bayrama layık olmak için durmadan çalışmaktadırlar.

                Bağımsızlık ruhunu İstiklal Marşı’ ndan, millet olma bilincini Andımız’ dan almış olan başta Kahraman Milletimizin ve çocuklarının sonra da tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nı en candan duygularımla kutlar, esenlik dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunarım

 Candan YÜCEER

 CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili