19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN..  
17.05.2021
136
Yazı Boyutu: A- A+

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN..

Bu yıl, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bir başka türlü kutlanacak. Covit-19 nedeniyle sosyal mesafeyi korumak için toplanamayacağız. Fakat gönül birliğimizle yer yerinden oynayacak.

Büyük Atatürk; Milli Mücadeleyi başlatmak için Anadolu’ya geçiş planını hayata geçirebilmek için yoğun mücadele vermiş ve gerekli izni ve yetkiyi aldığı andaki yaşadığı coşkuyu yakınlarına her fırsatta ifade etmiştir. Bazılarının yalan yanlış anlattığı Padişah Vahdettin’in ‘’Asıl şimdi yapacağınız hizmet hepsinden daha önemli olabilir. Paşa, Paşa, devleti sen kurtarabilirsin’’ ifadesinin manası, Anadolu’ya geçtiğinde işgale direnen unsurları enterne edip İngilizlerin istediği düzeni sağlarsan devleti kurtarabilirsin, açıkçası saltanatı ve hilafeti kurtar talimatından, başka bir şey değildir.

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinin dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda Atamızın deyimi ile, Ulusal Egemenliğin ilk günüdür. Atatürk, Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk, gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır; “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Bu bayramda bir günlüğüne, gelecek, geçmiş yıllar yok olacak. Hepimiz ama hepimiz genç olacağız çünkü bu bayram gençlere armağan. Genç olmadan kutlanır mı? Hepimiz 18’indeki genç gibi düşüneceğiz, hepimizin kalbi 18’indeki genç gibi çarpacak, hepimiz içimizde bayramın coşkusunu 18’indeki genç gibi hissedeceğiz. Bir günlüğüne yaşlılarımızın ağrıları, sızılar dinecek, şikâyetleri bitecek, capcanlı olacaklar, küçüklerimiz büyüyecek, büyük gibi davranacaklar.

Bu bayramı evlerimizde geçirmemizin güzel yönü de var. Balkonlarımızın aydınlığı, sokakları, mahalleleri, şehirleri aydınlatacak. Belki o eski bir arada olmanın coşkusunu duyamayacağız ama sosyal medyayı sallayacağız. Sosyal medyada provakasyona kapılmadan duygularımızı, sevincimizi, düşüncelerimizi paylaşacağız. Bu gece sosyal medyada sadece 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın konuşulup yazılması için uğraşacağız.

Bu gece Nazım Hikmet’in dediği gibi;

‘’Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’’ bir kutlama, bir coşku olacak.

Kurtuluşun Çoban Ateşinin yakıldığı bu Büyük Gün,

Türk Milleti’ne kutlu olsun.

CHP Tekirdağ İl Başkanlığı